Viacpočetné gravidity už ani v našich zemepisných šírkach nie sú žiadnou veľkou vzácnosťou. Keďže vek prvorodičiek stále stúpa a mnoho detí sa rodí po umelom oplodnení, niet divu, že dvojčiat (a tiež trojčiat) stále pribúda. Keď nenosíte pod srdcom jedno, ale dve bábätká, možno si úplne nedokážete predstaviť, čo vás vlastne čaká. Jedno je ale isté – nuda pri nich nehrozí.

 

Jedno, alebo dve vajíčka?

Existuje niekoľko variantov vzniku viacpočetného tehotenstva. Prirodzenou cestou dôjde k počatiu dvojčiat asi v jednom z 80 prípadov. Zatiaľ čo však výskyt dvojvaječných dvojčiat je závislý od etnicity, veku a počtu predošlých tehotenstiev, jednovaječné dvojčatá sa vyskytujú bez ohľadu na tieto faktory približne v pomere 1 : 250 graviditám.

V prípade jednovaječných dvojčiat sa dva plody vyvíjajú z jedného vajíčka a jednej spermie. V určitej fáze sa jednoducho embryo rozdelí na dva plody, ktoré si neskôr budeme pliesť, pretože budú rovnakého pohlavia a ich genetický základ bude veľmi podobný, takže takmer totožná bude aj ich fyzická konštitúcia a vzhľad.

Budú mať aj rovnakú krvnú skupinu, takže si môžu navzájom darovať krv, a dokonca im nerobí problémy ani vzájomné darovanie orgánov.

Naopak, dvojvaječné dvojčatá vznikajú potom, čo sa namiesto jedného vajíčka v priebehu cyklu uvoľnia dve vajíčka, pričom každé z nich je následne oplodnené inou spermiou. Na rozdiel od jednovaječných dvojčiat má každé v maternici svoju placentu, môžu byť opačného pohlavia a nebudú sa na seba podobať viac než iní súrodenci.

Ako sa rodia dvojčatá

Každú tehotnú prenasledujú po celú dobu gravidity myšlienky na pôrod: aký asi bude, ako ho zvládnu, nenastanú nejaké komplikácie? To isté sa celkom prirodzene deje aj u tehotných s dvojčatami, len obavy sú možno tiež dvojnásobné.

O tom, či budete môcť rodiť prirodzene, čo je cieľom väčšiny žien, rozhodne nakoniec obvykle poloha oboch plodov. Keď sú oba plody v pozdĺžnej polohe, teda jednoducho povedané zvislej, a sú hlavičkami dolu, máte veľkú šancu porodiť obe deti klasickou cestou. Taká situácia je asi u tretiny tehotných. Keď sú však jedno alebo dokonca obe dieťatká v maternici uložené v priečnej polohe, pristupuje sa obvykle k cisárskemu rezu.

Kedy sa narodia?

Napriek tomu, že snahou väčšiny žien čakajúcich dvojčatá je donosiť svoje bábätká pokiaľ možno čo najbližšie k termínu pôrodu, lekári až na deň D čakať nechcú. Najmä u jednovaječných dvojčiat riziko zdravotných komplikácií po ukončenom 34. týždni tehotenstva prudko vzrastá, preto sa taká gravidita väčšinou ukončuje cisárskym rezom v 35. týždni.

Dvojvaječné dvojčatá môžu ostať v bruchu o niečo dlhšie, ale ani u nich nie je prenášanie žiaduce. Preto po 38. týždni lekári smerujú všetko k pôrodu. Pokiaľ si však myslíte, že dvojčatá musia na svet prísť vždy súčasne a že dvojčatá sú vždy rovnako staré, ste na omyle.

Jednak môže v ojedinelých prípadoch žena otehotnieť, i keď už je tehotná, pretože niekedy sa i po oplodnení ešte v jednom či dvoch cykloch znovu uvoľňujú ďalšie vajíčka. Potom však vlastne nejde o dvojčatá, ale o súrodencov, z ktorých jeden je o pár týždňov starší, väčšinou sa ale narodí v rovnaký deň.

Ešte nechcem ísť na svet

Okrem toho sa už lekárom podarilo udržať jedno z dvojčiat v maternici, pokiaľ toho bolo schopné, i potom, čo jeho súrodenec musel ísť von. Talianski pôrodníci tak napríklad dokázali priviesť na svet chlapčeka, ktorého život by bol v 24. týždni tehotenstva pri ďalšom pobyte v maternici ohrozený, jeho bračeka ale v maminom bruchu nechali.

Vydržal tam ešte celý mesiac. Podobne vydržal v maternici o deň dlhšie než súrodenec synček jednej Britky – pravdepodobne chcel mať svoju vlastnú narodeninovú oslavu.

Ešte kurióznejší prípad predstavuje narodenie dvojčiat dva roky po sebe – matka, ktorá podstúpila umelé oplodnenie, si nechala zaviesť do maternice iba jedno z embryí, zatiaľ čo druhé bolo použité neskôr. Narodili sa teda dvojčatá, z ktorých jedno je o dva roky staršie než druhé.

Siamské dvojčatá

Napriek všetkej medicínskej starostlivosti sa stále ešte občas narodia siamské dvojčatá, teda deti toho istého pohlavia zrastené v rovnakých partiách tela. Názov tejto anomálie sa odvodzuje od tzv. siamských bratov Enga a Čanga, ktorí pochádzali zo Siamu, teda dnešného Thajska.

Eng a Čang pricestovali v roku 1829 do Francúzska, aby mohli byť operovaní, nakoniec však lekári zákrok považovali za natoľko riskantný, že ho radšej neurobili.

Siamské dvojčatá aktuálne pripadajú asi jedny na 50 tisíc pôrodov, väčšina siamských dvojčiat sa však narodí bez známok života a polovica zo živo narodených siamských dvojčiat umiera krátko po narodení. Úspešne oddeliť siamské dvojčatá sa po prvý raz na svete podarilo americkým chirurgom v roku 1952.

Viem, čo si myslí sestra

Na internete je video popisujúce príbeh kanadských siamských dvojčiat Kristy a Tatiany, ktoré majú dve telá, ale jeden mozog, takže si dokážu čítať myšlienky. Vzhľadom na to, že dievčatá majú prepojený talamus, čo je časť mozgu zodpovedná za prenos informácií do niektorých oblastí mozgovej kôry, dokážu skutočne myslieť jedna za druhú.

Pretože majú štyri oči, ale každá sa pozerá inam, ich rodičia sledujú neuveriteľné spojenie svojich dcér. Pri hre tak napríklad jedno dievča hračku vidí a druhé ju úplne neomylne uchopí, napriek tomu, že ju vlastne vidieť nemôže, lebo sa díva na druhú stranu.