Kedy mám prvýkrát novorodeniatko kúpať?

Vaše bábätko väčšinou umývajú už po pôrode v pôrodnici. Mali by ste ho kúpať s ohľadom na to, či už má zahojený pupok. Nebojte, sestrička vám všetko vysvetlí tak, aby ste vaše dieťatko mohla okúpať aj vy sama doma.

"Pred samotným kúpeľom si všetko vopred pripravte a maximálne dbajte na bezpečie bábätka aj to vaše. Nenechávajte v žiadnom prípade bábätko bez dozoru! "

V čom mám bábätko kúpať?

Existuje veľa názorov, v čom je najlepšie bábätko kúpať. Na výber máte detskú vaničku, vedierko alebo dokonca drez. My odporúčame dieťatko kúpať tam, kde sa bude cítiť príjemne a kúpanie si tak obľúbi.

Ako dieťatko držať?

Základom je hlavička - tu by ste mali po celý čas kúpania držať. Bábätko sa tak bude cítiť bezpečne. To, ako bude bábätko sedieť alebo ležať, záleží tiež na tom, či ho kúpete vo vedierku, vaničke alebo vo veľké vani.

Ako pri kúpeli postupovať?

Pre bábätko sa vám počas kúpaní a po ňom hodia tieto veci: žinka, osuška, hrebienok, detská kozmetika a teplomer.

  1.  Mala by ste mať v kúpeľni dostatočné teplo, aby tam bolo vášmu dieťatku príjemne aj po kúpeli. Nemusíte potom toľko ponáhľať s obliekaním a vychutnáte si každý moment s bábätkom.
  2. Napustite vodu a skontrolujte jej teplotu, ideálne by mala mať 37-38 °C. Novorodenec reaguje na bolesť oneskorene, mohlo by sa teda opariť. Množstvo vody odhadnite podľa veľkosti bábätka, napríklad vanička by mala byť naplnená asi z 1/2. Odporúčame ju doplniť látkovým ležadlom, bábätko tak nič nechladí.
  3. Pred kúpaním umyte bábätku zadoček a genitálie. Zamedzíte tak rozptylu nečistôt do vody, kde sa bude kúpať.
  4. Počas kúpeľa na bábätko hovorte, môžete mu aj spievať. Bude ho upokojovať teplá voda aj váš hlas.
  5. Dieťatko umyte jemne žinkou. Nezabudnite na miesta za uškami, medzi prstíkmi a vo všetkých kožných záhyboch. Hlavičku umyte až pred koncom kúpania, aby bábätko neprechladlo.
  6. Potom dieťatko starostlivo osušte, zamedzíte tak podráždeniu kože. Pokiaľ máte osušku s kapucňou, určite ju využite. Bábätko tak bude dlhšiu dobu v teple.
  7. Dieťatko môžete namazať olejčekom alebo telovým krémom podľa vašej potreby.

 

Pamätajte, že na kúpanie vášho bábätka stačí 10-15 minút. Spríjemniť mu kúpeľ môžete napríklad hračkami alebo obľúbenou hudbou.

Tip navyše

Potrebné veci si pripravte ešte pred samotným kúpaním, aby ste všetko mala po ruke. Za žiadnu cenu nenechávajte bábätko samotné. Ak potrebujete pomôcť, potom požiadajte niekoho z rodiny alebo najskôr dieťatko okúpte a potom sa venujte ďalším činnostiam.

Vaša Jana