Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 09:30-18:00 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
12.04.2021
Aktívna v tehotenstve
Aktívne tehotenstvo Nebojte sa byť aktívna Skúste ostať aktívna celých 9 mesiacov. Žite a pracujte tak ako predtým. Prečo by ste mali obmedzovať seb... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pôrod
  4. Otec pri pôrode áno, alebo nie
07.05.2021
Pôrod

Otec pri pôrode áno, alebo nie

Pôrod s partnerom alebo bez neho?

pôrod s partnerom alebo bez neho

Nedávna situácia v súvislosti s novým koronavírusom Covid-19 nepríjemne prekvapila mnohé páry v očakávaní. Budúce mamičky si zrazu museli poradiť samé, bez opory manžela či partnera. Vyrovnať sa s týmto faktom bolo isto mimoriadne náročné – hoci niekoľko desaťročí dozadu bolo pomerne bežné, že kým žena kráčala na pôrodný sál, budúci otec čakal doma pri telefóne a o priebehu príchodu dieťatka na svet mal iba nejasnú predstavu. Treba si uvedomiť, že nie každý muž zvládne byť pri pôrode a nie každá budúca matka si partnera po svojom boku želá. Preto si nechajte dostatok času na otvorený rozhovor a dôkladne zvážte, ktorý variant bude pre vás najvhodnejší.

PODMIENKY PÔRODNICE

Pri plánovaní pôrodu sa odporúča preveriť si, aké podmienky pre rodičku a jej sprievod poskytuje vami vybraná pôrodnica. Každé zariadenie, či už štátne, súkromné alebo zahraničné, má svoje špecifiká, na ktoré by vás mali upozorniť hneď pri prvej návšteve. Záleží tiež na prevádzkových podmienkach - aký priestor majú dispozícii, či za vami pustia partnera hneď od začiatku alebo až neskôr. Rovnako dôležitý je názor vášho pôrodníka – vzhľadom na dlhoročné skúsenosti vám vysvetlí riziká i výhody, ktoré vyplývajú z prítomnosti (alebo neprítomnosti) vášho partnera na pôrodnom sále.

Plánujete rodiť prirodzene alebo vám bol odporúčaný cisársky rez? Zvažujete alternatívne formy, prípadne prítomnosť duly či pôrodnej asistentky po vašom boku? Nebojte sa jasne vysloviť svoje požiadavky – vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu vo chvíli, keď budete potrebovať chladnú hlavu. Odporúča sa sledovať vývoj aktuálnej situácie vo svete v súvislosti s vírusovým ohrozením - väčšina slovenských nemocníc dnes síce povoľuje prítomnosť partnera v nemocnici, no stále dbá na dodržiavanie prísnych hygienických nariadení, vrátane pôrodu v rúšku a zákazu návštev rodiny, okrem tej najbližšej.  

Pôrod s partnerom aleboz bez neho - plánovanie pôrodu

POČÚVAJTE HO

Muž by rozhodne nemal ísť k pôrodu iba preto, že si to želá jeho partnerka - napriek tomu, že on sám pociťuje neistotu, odpor či strach. Negatívne emócie sa veľmi ľahko prenášajú na rodičku, čo počas náročných chvíľ rozhodne nie je žiadúce. Pre mnoho mužov je na pôrode najdesivejší pocit, že žene, trpiacej bolesťami, nemôžu nijako pomôcť. Ak jej chcú byť oporou, musia svoju psychiku obrniť a sústrediť sa na pocity partnerky, nie na tie svoje. Závažnou komplikáciou, ktorá rozhodne stojí za zváženie je mužova fóbia z nemocničného prostredia alebo z pohľadu na krv.

Pokiaľ sú medzi vami neustále rozpory, potlačované hnevy alebo riešite vzájomný zložitý vzťah, zvážte, či je prítomnosť partnera po vašom boku skutočne žiadúca. Žena by sa mala sústrediť iba na rodenie a šetriť všetky sily, ktoré bude potrebovať na následnú starostlivosť o potomka. Je tiež možné, že aj keď sú vaše vzťahy ideálne, partner zrazu zažije svoju  nežnejšiu polovičku plakať, kričať, nadávať a sťažovať sa na rôzne malichernosti. Nič si netreba brať osobne a na všetko je najlepšie zabudnúť priamo na pôrodnom sále.

Pôrod s partnerom alebo bez

POSLEDNÉ SLOVO MÁTE VY

Hoci je prítomnosť otca pri pôrode považovaná za prínosnú, nemali by ste ignorovať svoje vnútorné pocity. Rozhodnutie je totiž na vás. Najčastejším dôvodom, prečo sa žena prítomnosti muža po svojom boku obáva, býva strach, že nebude vedieť ovládať svoje telo, emócie ani grimasy, ktoré prídu spolu s prirodzenými pôrodnými bolesťami. Väčšina žien nechce, aby ich milovaný muž videl bezmocnú alebo ich desí prípadný únik stolice či iných telesných pochodov, ktoré s pôrodom súvisia.

Ak ste sa rozhodli rodiť s pomocou duly alebo pôrodnej asistentky a cítite, že by si s mužom mohli na sále navzájom „zavadzať“, citlivo zvážte celú situáciu. Partnerovi musíte dostatočne vysvetliť, že jeho odmietnutie nie je prejavom nelásky alebo oddelením ho od budúceho potomka. Skúste vymyslieť kompromis – muž môže byť prítomný počas prvej doby pôrodnej, v prípade vášho nepokoja vás nechá v rukách odborníkov a vráti sa podľa vášho želania na poslednú fázu alebo až keď sa dieťatko narodí. Vaše rozhodnutie sa môže počas jednotlivých fáz pôrodu meniť – verte tomu, čo pocítite, keď sa pôrod skutočne rozbehne.

POZOR, MUŽ NA SÁLE

Iste ste už počuli porekadlo „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.“ V prípade, že sa spoločne rozhodnete byť obaja prítomní pri pôrode, mal by sa váš partner zúčastniť niektorých príprav, ako je napríklad zoznámenie sa s pôrodníkom, prostredím nemocnice a priebehom pôrodu, ba dokonca sa zúčastniť predpôrodného kurzu spolu s vami. Berte ho ako svojho pomocníka – preto ho nezabudnite informovať, čo si prajete a naopak.

Niekedy je muž pri pôrode iba tichou oporou – drží vás za ruku, snaží sa zachovať úsmev a vplývať na váš pokoj. Inokedy môže byť viac akčný, napríklad ako vaša opora počas kontrakcií, podpora pri chôdzi, podávač vody alebo masér boľavých krížov. Neskôr môže byť jeho úloha priam nedoceniteľná – pokiaľ dôjde k cisárskemu rezu v plnej narkóze, váš partner vás dokáže plne zastúpiť pri bondingu. V neposlednom rade budete zdieľať radosť a úľavu z dobre odvedenej práce a zo spoločného balíčka šťastia, vášho dieťatka.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk